Su Üzerinde Yürümek Mümkün Müdür?

Cevapla
erkanca
Mesajlar: 486
Kayıt: Cmt Ara 29, 2018 9:00 pm

Su Üzerinde Yürümek Mümkün Müdür?

Mesaj gönderen erkanca » Çrş Oca 02, 2019 2:11 pm

Su üzerinde yürümek güzel bir hayaldir. Filmlerde doğaüstü güçlere sahip süper kahramanların ya da sihirbazlık şovlarında illüzyonistlerin su üzerinde batmadan yürüyebildiğini görmüşsünüzdür. Fakat denizde ya da havuzda bunu her deneyen kişi mutlaka başarısız olmuştur. Bunun ardında yatan bilimi ve su üzerinde yürümenin mümkün olduğu durumları inceleyeceğiz. Konunun anlaşılması için öncelikle viskozite kavramını ele alalım.

Viskozite nedir?
Viskozite, bir akışkanın akmazlık derecesini gösteren değerdir. Vizkozite yoğunluk ile çok karıştırılır. Yoğunluk birim hacimdeki kütledir. Viskozite ise akışkanın yüzeyinde oluşturulan gerilim karşısında deforme olmaya karşı gösterdiği direnç olarak tanımlanır. Yani suya bir çubuk batırdığınızda suya bir yüzey gerilimi uygulamış olursunuz. Suyun bu gerilime karşı gösterdiği direnç viskozite olarak ifade edilir. Bal, sıvı sabun, reçine gibi maddeler viskoziteleri yüksek maddelerdir. Yani akmazlıkları suya göre daha yüksektir.

Newtonian akışkan
Newtonian akışkan, viskozitenin herhangi bir etkiye bağlı olmadığı Newton kuralına uyan akışkanlardır. Su, yağ, benzin, alkol gibi akışkanların viskoziteleri farklı basınç etkileri altında sabittir. Bu yüzden böyle sıvılara Newtonian akışkan denir.

Non-Newtonian akışkan
Newton’ un akışkanlar kuralına uymayan, yani farklı basınç etkisi altında viskozitesi değişebilen maddelerdir. Ketçap, şampuan, bataklık gibi akışkanlar Non-Newtonian akışkanlar grubuna girer.

Su Üzerinde Yürümek
Su, bir Newtonian akışkan olduğu için farklı basınç etkisi altında viskozitesi değişmez. Viskozitesi düşük olduğu için cisimler suda batabilir. Fakat Non-Newtonian akışkanlar farklı şekilde davranır. Farklı basınç değerleri altında viskozite sürekli değişir. Suyu bir Non-Newtonian akışkana dönüştürebilirseniz suda yürümek mümkün hale gelir. Bunu suyun içine bir miktar mısır nişastası ekleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Ortaya çıkan sıvı bir Non-Newtonian akışkan olacak ve su üzerinde yürümek mümkün olacaktır. Fakat püf nokta şu ki, uygulanan basınç sabit kalmamalıdır. Yani sulu mısır nişastasının üzerinde sabit bir şekilde dikilirseniz yine batarsınız. Fakat hızlı bir şekilde hareket edip, hoplayıp zıplayarak veya koşarak zamana göre farklı basınç değerleri uygulayacağınız için sulu mısır nişastasının viskozitesini sürekli değiştirirsiniz. Böylece akışkanın viskozitesini artırarak katı gibi davranmasını sağlayabilirsiniz. Aynı prensip bataklıklar için de geçerlidir. Eğer bir bataklık üzerinde sabit durursanız bataklık sizi içine çeker. Fakat sürekli hareket ederseniz batmazsınız. Bunun için bataklıktan koşarak karşıya geçmek mümkündür. Fakat battıktan sonra her hareketinizde farklı kayma gerilimi uygulamış olursunuz ve bataklığın viskozitesi artar ve katı gibi davranmaya başlar. Bu yüzden battıktan sonra bataklıktan çıkmak zordur.

Zamana göre farklı basınç değerleri altında viskozitesi artan akışkanlara dilatant denir. Aksi şekilde davranan akışkanlar da mevcuttur. Bunlara psödoplastik denir. Sulu mısır nişastası veya bataklık gibi akışkanlar dilatant iken ketçap psödoplastik özelliği gösterir. Yani ketçabın zamana göre değişen basınç değerleri altında viskozitesi azalır ve çok daha akışkan bir hale gelir. Bu yüzden şişenin içinde duran ketçap akmaya karşı daha dirençlidir. Sallayıp sıktığınızda ise ketçabın viskozitesi azalır ve kolaylıkla şişeden çıkar.
Kaynak:http://www.teorileri.com/su-gibi-bir-ak ... mumkun-mu/

Cevapla