Sabun Nasıl Temizler

Cevapla
erkanca
Mesajlar: 486
Kayıt: Cmt Ara 29, 2018 9:00 pm

Sabun Nasıl Temizler

Mesaj gönderen erkanca » Çrş Oca 02, 2019 2:11 pm

Sabun kimyasal olarak bir tuzdur. Yağ asitleriyle bazik bir maddenin tepkimeye girmesiyle meydana gelir. Sabun doğada natürel halde bulunmaz. Bu yüzden doğal sabun diye bir şey yoktur.

Piyasadaki sıvı sabunlar birkaç bileşenden meydana gelen karışımlardır. Bunlar temel olarak, temizleyici özelliğe sahip yüzey aktif madde, koruyucu ve koku verici maddelerin karıştırılmasıyla üretilir. Fakat klasik katı sabun yağ asitleri ile genelde sodyum hidroksit kullanılarak elde edilir. İki madde tepkimeye girerek su ve sabun açığa çıkarır.

Vücudumuzdaki kirler cildimizdeki yağlar ile kaplıdır. Yağlar suda çözünmediğinden dolayı su ile yıkadığımızda tam manasıyla kirlerden arınmış olmayız. Sabun molekülleri, kimyasal yapısı gereği iki farklı uca sahiptir. Bir ucu suyu seven hidrofilik uç, diğer ucu suyu sevmeyen hidrofobik uçtur. Sabun suyla temas ettiğinde hidrofilik ucu suyu tutar, hidrofobik ucu ise yağları tutar. Böylece sabun yağ kaplı kirler ile su arasında bir tutucu vazifesi görür. Bu mekanizma oluşurken sabunda köpükler oluşur. Suyla durulandığında kirleri moleküler yapısı içine hapsederek vücuttan uzaklaştırır.

Cevapla