Paralel Evren Nedir ve Mümkün Olabilir mi?

Cevapla
erkanca
Mesajlar: 486
Kayıt: Cmt Ara 29, 2018 9:00 pm

Paralel Evren Nedir ve Mümkün Olabilir mi?

Mesaj gönderen erkanca » Çrş Oca 02, 2019 2:17 pm

Paralel evren ya da çoklu evren teorisi yıllardır süregelen bir tartışma. Pek çok bilim insanı alternatif evrenlerle ilgili modeller ortaya koydu. Popüler kültür için de önemli bir malzeme kaynağı olan paralel evrenler pek çok sinema filmi ve dizi için ilham kaynağı olmuş durumda. Ancak ispatlanabilmiş olmaması ve yeterli gözlem ve deneye müsait olmamasından dolayı paralel evrenler bilim insanlarının hala en çok kafa yorduğu ve cevaplamaya çalıştığı sorulardan biridir. Şu an için teoriden öteye gidemeyen paralel evrenlerle ilgili pek çok model bulunuyor. Fakat biz kuantum fiziğinin dinamikleri yönünden paralel evren kavramını inceleyeceğiz.

Paralel evrenler, bizim evrenimizdeki varoluşun farklı versiyonlarının yer aldığını öngördüğümüz farklı evrenlerdir. Evrenimizde meydana gelen mikro veya makro çaptaki kozmik olayların her birinin bir sonucu vardır. Her sonuç yeni bir neden meydana getirir ve bu süregelen neden sonuç sürecinde bugünkü evrenimiz var olur. Ancak her bir nedenin meydana gelen sonuçları haricinde alternatif sonuçları da vardır. Arkadaşınızla yazı tura iddiasına girdiğinizi düşünelim. Yazı gelirse siz kazanacaksınız ve arkadaşınız size araba alacak. Eğer tura gelirse kaybedeceksiniz ve siz arkadaşınıza araba alacaksınız. Bozuk parayı attınız ve yazı geldi. Yani siz kazandınız. Arkadaşınız size arabayı aldı. Siz arabanın sevinciyle sürat yaparken bir yayaya çarptınız ve yaya hayatını kaybetti. Hapis cezası aldınız. Sevgiliniz sizi terk etti. Bu şekilde, bir yazı tura atışı pek çok kişiyi etkileyen sonuçlara sahip bir unsur olmuş oldu. Yazı tura atımında tura gelmiş olsaydı bambaşka bir senaryo oluşacak ve ihtimaller farklı sonuçlara kapı açacaktı. Bir yazı tura atışının bu kadar çok sonucu değiştirebilme olanağı bulunuyorken evrenin devasa kozmik dinamiklerini düşündüğümüzde ortaya sonsuz farklı olası kombinasyon çıkar.

Kuantum mekaniklerine göre bu sonsuz sayıda farklı kombinasyonların farklı bir yerlerde yaşanıyor olması mümkün. Çift yarık deneyi yazımızı okuduysanız atomaltı parçacıkların davranışlarıyla ilgili kesinlik ilkesinden bahsedilemeyeceğini bilirsiniz. Her bir parçacık süperpozisiyon halindeyken aynı anda birden fazla fiziksel durumda bulunabilir. Bu fiziksel durumlar olasılıkla ifade edilir. Ortama bir bilinç girdiğinde ise parçacığın olası fiziksel durumlardan sadece bir tanesine büründüğünü görürüz. Ancak diğer alternatif olasılıklara ne olur? Cevaplanması gereken temel soru işte budur.

Evrenimizdeki temel kanunlardan bir tanesi enerjinin korunumudur. Her bir atomaltı parçacık belirli enerjiye sahiptir. Enerji yoktan var edilemeyip, vardan yok edilemiyorsa o zaman yukarıda bahsettiğimiz parçacıkla ilgili gerçekleşmemiş olası fiziksel kombinasyonların farklı bir uzay ve zamanda gerçekleşmiş olması mümkün gibi gözüküyor. Bu da evrenimizdeki varoluşun farklı kombinasyonlarının alternatif evrenlerde mevcut olabileceğini işaret ediyor.

Paralel Evrenlere Nasıl Geçilir?
Paralel evrenlere nasıl geçileceğiyle ilgili yine pek çok teori mevcut. Bunlardan bir tanesi solucan delikleri. Uzay ve zamanın esnek olduğunu biliyoruz. Bu esneme yoluyla uzay ve zamanda meydana gelen yırtığa solucan deliği denir. Solucan deliklerinin bizi alternatif bir evrene çıkarabileceklerine dair bilim insanları arasında bir inanış var. Benzer şekilde kara delikler de uzay ve zamanı çok büyük oranda esnettikleri için paralel evrene geçiş kapısı olarak görülmektedir.

SONUÇ
Paralel evrenler, şu an için bilim kurgudan öteye gidemeyen bir husus. İnsanoğlu coğrafi keşifleri, keşfetme arzusu ve merakı sayesinde gerçekleştirdi. Aynı arzuyla insanoğlu uzak gelecekte paralel evrenleri keşfetmek için bir yol bulabilir.
Kaynak: http://www.teorileri.com/paralel-evren- ... abilir-mi/

Cevapla