Asteroit, Kuyruklu Yıldız, Gök Taşı, Meteor ve Meteorit

Cevapla
erkanca
Mesajlar: 486
Kayıt: Cmt Ara 29, 2018 9:00 pm

Asteroit, Kuyruklu Yıldız, Gök Taşı, Meteor ve Meteorit

Mesaj gönderen erkanca » Çrş Oca 02, 2019 2:14 pm

Asteroit nedir?
Asteroit, Güneş sisteminin oluşumu sırasında meydana gelen, Güneş etrafında dönen, gezegenden daha küçük boyutlarda irili ufaklı kayalık yapılardır. Mars ve Jüpiter yörüngelerinin arasında kalan bölgede yoğun miktarda bulunurlar. Bu bölgeye asteroit kuşağı adı verilir.

Kuyruklu yıldız nedir?
Kuyruklu yıldız, asteroitten farklı olarak içinde su, karbon, amonyak ve aminoasit gibi çeşitli organik maddeler barındıran gök cisimleridir. Güneş’ den uzakta oldukları için su buz şeklinde bulunur. Bu yüzden kuyruklu yıldızlar çamur şeklinde bir kartopunu andırır. Güneş’ den gelen ışınlar kuyruklu yıldızın bazı noktalarındaki buzu eriterek uzaya saçılmasını sağlar. Kuyruklu yıldızdan saçılan bu sular kuyruklu yıldızın kuyruğunu oluşturur.

Meteor nedir?
Meteor, asteroit ve kuyruklu yıldızların Dünya atmosferine girmiş olanlarına denir. Atmosfere giren meteorların çoğu sürtünmeden kaynaklanan aşırı ısınmadan dolayı yanar, parçalanır ve yok olur.

Meteorit (gök taşı) nedir?
Meteorların atmosferden geçip yok olmadan yeryüzüne ulaşabilenlerine meteorit ya da gök taşı denir. Meteoritler büyüklüğüne göre yerde metrelerce çukur açabilir. Daha büyük olanları Dünya ve yaşam için ciddi tehlike oluşturur. Dinozorları Dünya’ ya çarpan devasa bir meteoritin yok ettiği düşünülmektedir

Cevapla