Alzheimer’da insan deneyleri gerekiyor

Cevapla
erkanca
Mesajlar: 486
Kayıt: Cmt Ara 29, 2018 9:00 pm

Alzheimer’da insan deneyleri gerekiyor

Mesaj gönderen erkanca » Pzt Ara 31, 2018 10:41 am

Alzheimer hastası farelerin beyinlerindeki hasarın ‘doksisiklin’ adlı madde sayesinde tedavi edilmesi, bilim dünyasında geniş yankı buldu. İlacın Alzheimer hastalarına yararı olup olmayacağına karar verebilmek için insanlar üzerinde de denenmesi gerekiyor.
Konuyla ilgili olarak Türk uzmanların görüşleri şöyle:

İnsanda araştırma en az 10 yılı bulur

Doç. Dr. Hakan Gürvit (İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı): Doksisiklin, eskiden beri bilinen bir antibiyotik. Söz konusu araştırma hayvanlar üzerinde yapılmış, yani henüz faz 1 aşamasında. İnsanlar üzerinde araştırmaların yapılması en az 10 yılı bulur. İnsanlar üzerindeki araştırmanın sonuçlarını da beklemek lazım. Halen dünyanın kullandığı ve Türkiye’de ruhsatlı iki sınıf ilacı tedavide kullanıyoruz. Bu ilaçları kullananlarda, kullanmayanlara göre ortalama 1-1.5 yıl gerileme sağlanıyor.

Mekanizmayı ters çevirecek ilaç lazım

Doç. Dr. Betül Yurteri (Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı): Söz konusu yazıda, hastalığı durdurmanın ötesinde, geri döndürdüğünün iddia edilmesi enteresan. Şu anda elimizdeki ilaçlarla hastalığa bağlı kayıpları durduruyoruz. Hastalığın mekanizması aşağı yukarı biliniyor. Ama önüne geçilemiyor. Beklentimiz bu mekanizmayı durdurabilecek ilaçların, yöntemlerin geliştirilmesi. Mekanizmanın tersine çevrilmesi. İlaç araştırmalarının yanında genetik araştırmalara da ihtiyaç var.

Farelerlabirentte yollarını buldu

Science Dergisi’nde yer alan yazıya göre Amerikalı bilim adamları, deney hayvanlarında önce Alzheimer hastalığı oluşturdu. Sonra da doksisiklin etken maddeli ilacı vererek bunamayı durdurdu. Bu arada beyin hücrelerinde canlanma da oldu. Deney fareleri tedavinin ardından labirentlerde eskisi gibi yollarını bulabildi. İşte bu gözlem, bunama sonucu gelişen hafıza kaybınınn önlenmesinde bilim dünyasına yeni ufuklar açtı.

Cevapla