Uzayla İlgili İlginç Bilgiler

Cevapla
erkanca
Mesajlar: 486
Kayıt: Cmt Ara 29, 2018 9:00 pm

Uzayla İlgili İlginç Bilgiler

Mesaj gönderen erkanca » Pzr Oca 06, 2019 6:36 pm

Günümüzde bağlı bulunduğumuz yıldız sistemi olan Güneş Sistemi’nin içerisinde gezegen olarak bilinen 8 gök cismi bulunuyor. Bu gezegenler Güneş’e uzaklıklarına göre en yakından en uzağa doğru; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’dür.

Ayrıca gezegen tanımına tam olarak uymamalarından dolayı cüce gezegenler olarak adlandırılan cisimlerde vardır. Bunlar ise; Ceres, Haumea, Eris, Makemake ve 2006 yılında gezegen statüsünden çıkarılan Plüton’dur. Plüton’un neden gezegen statüsünü kaybettiği ile ilgili “Plüton neden gezegen değil” konumuzda geniş bilgi bulabilirsiniz.

Gezegen tanımı günümüzde Plüton’dan dolayı oldukça tartışmalı bir konudur. Ancak bu her zaman böyle olmamıştır. 1978 yılında Plüton’un uydusu Charon’un keşfine kadar, gezegen tanımını sorgulamaya yöneltecek herhangi bir keşif gerçekleşmediği için, gezegenleri tanımlamak gerekli değildi. O zamana kadar gezegenin tanımı: Güneş’in yörüngesinde bulunmak, güneş ışığını yansıtmak ve uydu, asteroid, kuyrukluyıldız harici bir cisim olmaktı.

2018 yılında ise gezegen tanımı bazı maddeler ile belirleniyor. Bunlar: Güneş’in yörüngesinde bulunmak, yerçekimi kuvveti ile şeklini küreye döndürebilecek kadar kütleye sahip olmak ve bulunduğu bölgedeki hakim gezegen olmak. Bu gezegen olma koşullarındaki maddelere uyan Güneş Sistemi’ndeki 8 gezegen, Dokuzuncu Gezegen veya Gezegen X isimleriyle aranan gezegen bulunamadığı sürece sabit olacaklar.

Cevapla