Dünya Dışı Yaşam Var Mı

Cevapla
erkanca
Mesajlar: 486
Kayıt: Cmt Ara 29, 2018 9:00 pm

Dünya Dışı Yaşam Var Mı

Mesaj gönderen erkanca » Sal Oca 08, 2019 7:57 pm

İnsanoğlunun varoluşundan beri merak ettiği, araştırmayı hiç bir zaman bırakmadığı ve hep bir cevap almak istediği konulardan bir tanesi de dünya dışı yaşam var mı?
Çoğu insan dünya dışında yaşan veya yaşadığına inandığı varlıklara uzaylı kelimesini kullanmaktadır fakat biz bu deyimi kullanmak istemiyoruz çünkü bizde uzayın içerisindeyiz ve uzaylıyız bu yüzden bilim insanları bu varlıkları adlandırırken dünya dışı yaşam formu olarak adlandırmışlardır.

Gelin hep birlikte Kuran-ı Kerim'de bahsedilen ve evrende yalnız olmadığımızı kanıtlayan ayetlere bakalım.

İsra Suresi 70: "Biz insanları yarattığımız varlıkların birçoğundan üstün kıldık." şeklindeki açıklama ile, yaratılan başka varlıkların olduğu ortada değil mi ? Tabi bu varlıkların açıkça dünya dışı yaşam formları olduğu belirtilmiyor yarattığımız varlıkların birçoğundan derken cinler veya meleklerde kast ediliyor olabilir.

Aliimran 83: "Hala Allah'ın dininden gayrısını mı arıyorlar? Oysaki göklerdeki şuurlular da, yerdekiler de ister istemez O’na teslim olmuşlardır ve yalnız O’na döndürüleceklerdir." Bu ayeti incelediğimiz zaman göklerdeki şuurlular ve yerdeki şuurlular dan bahsedilmiştir, yerdeki şuurlular yani biz insanlardır gökteki şuurlular dan kasıt evrende yalnız olmadığımızı kanıtlıyor..

Nahl 49: "Göklerdeki ve yerdeki canlı şeyler de melekler de yalnız Allah'a secde ederler ve hiç de büyüklük taslamazlar." Bu ayete baktığımız zaman yerdeki canlı şeylerin insanlar olduğu ortada peki göklerdeki canlı şeyler neler olabilir?

bu örnekleri çoğaltabiliriz, buna benzer bir çok ayet Kuran-ı Kerim'de mevcut.

Bilim bu konuda ne diyor?
Uzaylılar veya dünya dışı yaşam denilince akla ilk olarak NASA yani Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi geliyor, NASA kesin olarak dünya dışı yaşamın var olduğunu onaylamıştı. Peki NASA bu konuda dünya kamuoyuna neler dedi?
NASA'nın önce gelen uzmanlarından Dr.Kevin Hand; " İnsanlık tarihinde ilk kez gerçekten Dünya'nın ötesinde biyolojinin işleyip işlemediğine dair temel soruyu yanıtlamak için görevler oluşturup, dışarı gidebilecek araçlar tasarlayabileceğiz, 2024 veya 2025 yılında son derece etkili keşif görevleri gerçekleştirebileceğiz dedi"
Dr.Kevin Hand'a dünya dışı yaşam forumları neden bizimle iletişime geçmiyor diye soruldu ve verdiği cevap şu şekildeydi; " Evrende gezegenimize benzeyen 40 milyar gezegen var. Ancak herhangi bir gelişmiş medeniyetin bizimle bağlantı kurması sandığımızdan daha uzun sürebilir.Zira uzaylıların kullandığı dalgaların seyahat mesafesi sandığımızdan daha yavaş olabilir.Ayrıca bu dalgalar bizim fark edemeyeceğimiz kompleks bir yapıya sahip olduğu için gözden kaçırıyor da olabiliriz.Zira uzayı 1984'ten beri dinliyoruz ve bu teknolojimiz oldukça ilkel olabilir.Ayrıca gezegenimizden 32 ışık yılı uzaklıktaki dalgalar henüz bize ulaşmış değil. Evrenin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda bize doğru ilerleyen "ilk merhaba" mesajı hala yolda olabilir."

NASA tabi ki ABD'ye bağlı bir devlet kurumu sözlerine ne kadar güvenmek gerektiğini bilemiyoruz, bizden sakladığı pek çok şeyin olduğu çok açık bir gerçek, belki temas kurulmuştur belki farklı şeyler planlanıyordur bunları bilemiyoruz sadece NASA'nın bize söylediği şeylerle yetinmek zorunda kalıyoruz çünkü bizim böyle bir uzay araştırma istasyonu kuracak vizyonumuz maalesef yok. Birde işin dünya kamuoyuna gösterilmeyen bir yüzü var ki "51.bölge" bu konu hakkında bir çok iddialar var hangilerinin gerçek olduğunu bilmek imkansız.

Cevapla