Dünya Dışı Yaşam Belirtisi

Cevapla
erkanca
Mesajlar: 486
Kayıt: Cmt Ara 29, 2018 9:00 pm

Dünya Dışı Yaşam Belirtisi

Mesaj gönderen erkanca » Sal Oca 08, 2019 7:58 pm

Uzay ile ilgili bilgilerimiz arttığından beri insanoğlunun kafasını en çok meşgul eden sorulardan biri de dünyanın dışında yani uzayda, uzayın başka bölgelerinde de yaşamın var olup olmadığı sorusudur.

Yaşamın bir doğa olayı olduğu ve doğa kanunlarının da evrenin her yerinde aynı olduğu düşüncesinden yola çıkarsak Dünya gezegeni dışında yaşamın olmadığını söylemek abes ile iştigalden başka bir şey olmaz. Yaşamın Dünya gezegenine özgü istisnai bir doğa olayı olduğunu iddia etmek asla bilimsel bir görüş değildir.

Bence doğru soru Dünya dışında da yaşamın var olup olmadığı değil Dünya dışında yaşamın nasıl olduğu sorusudur Bu soruya yanıt verebilmek için yaşam fenomeninin ne olduğu konusuna bir miktar açıklık getirmek gerekir.

Yaşam varlığını oluşturmak ve koruyabilmek için çevre koşullarından bağımsız koşullar oluşturabilen, varlığını sürdürebilmek ve çoğaltabilmek için bilinçli bir çaba sarfeden canlı olarak tanımlanan organizmaların fonksiyonudur.

Dünya gezegenindeki canlıları ve yaşam biçimlerini incelediğimizde var olan koşulları mükemmel kullanabilen organizmaları gözlemleriz.

Dünyadaki yaşam formları üzerine yaptığımız gözlemler bize son derecede büyük bir çeşitlilik sunar. Canlılar hemen her ortamda var olabilmek için olağanüstü bir gayret sarfetmektedir. Dünya gezegeni birbirine hiç benzemeyen en küçük virüsten piramidin en üstündeki insan türüne kadar çok büyük bir yaşam formu yelpazesine sahiptir.

Dünya gezegeni dışında uzayda muhakkakki Dünya koşullarından çok ama çok farklı koşullar vardır ve o koşullara uyum sağlamış yaşam formları da elbetteki dünyadakinden çok farklı olacaktır. Evrendeki bu küçük gezegendeki çeşitlilik bize evrenin geri kalanındaki çeşitlilik için bir fikir vermelidir.

Bu yüzden ben bilimkurgu romanlarında ki insansı uzaylı tasarımlarını çok sığ buluyorum.

Kaldı ki yaşam formları sadece gezegenlere de bağlı olmayabilir madde ve enerji kaynaklarının olduğu her yerde yaşam ve yaşayan organizmalar olabilir.

Bu yüzden de evrendeki yaşamı hayal ederken dünya gezegeninin koşullarına sımsıkı bağlı kalmak kesinlikle doğru değil kanısındayım.

Dünyadaki koşullara uyum sağlamış canlıların var olamayacakları koşullarda başka türler başka uyumlar sağlayarak var olabilirler ve doğal olarak da bu türler Dünya gezegenindeki türlerden çok farklı olacaklardır.

Bir yıldızda hatta bir Pulsarda yaşam olamazmı yaşayan organizmalar buradaki süper enerji ve madde kaynaklarını kullanarak yaşayamazlarmı? Bu kadar radikal bir canlı türü olamaz mı?

Hatta daha da ileri gidersek bu gün evrenin çok küçük bir yüzdesi bizim bildiğimiz madde ve enerjiden oluşmakta evrenin büyük bir kısmını oluşturan karanlık madde ve karaklık enerji hakkında çok az şey biliyoruz ama böyle bir fenomen varsa bu madde ve enerji biçimini kullanarak yaşayan canlılar olamazmı?

Dünyadaki yaşam büyük ölçüde hidrokarbon ve su bazlıdır güneş enerjisini ve bu enerjinin hidrokarbon olarak depolanmış halini kullanır nükleer enerji kullanabilen ve hiç bir yıldıza bağlı olmaksızın yaşayabilen bir canlı formu yokmudur?

Evrendeki yaşam formlarını anlayabilmek için hayallerimizi zenginleştirmeli ve görüş açımızı çok daha fazla genişletmeliyiz.

Dünyadaki yaşam formlarına benzeyen yaşam formları da elbette olabilir, koşulları Dünya gezegenine benzer başka gezegenler bulunması da son derecede olası elbette. Ama yaşam sadece Dünyadaki koşullara özgü olamaz başka koşullarda o koşullara uygun bambaşka canlı formları var olmalı.

Kısacası bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz insansı uçandairelere binen yaratıklar dışındaki varlıklara da kafa yormamız gerek kanısındayım...

MURAT SURURİ ÖZBÜLBÜL

MART 2012

Cevapla